** لطفا سوژه ها و گزارشات مردمی را از طریق منوی ارسال سوژه و یا ایمیل news@anaj.ir ارسال نمایید **
آرشیو


عضويت در خبرنامه
4 نظر
تاریخ خبر : 1391/5/20 - 17:35
کد خبر : 7519
شمس العماره تبریز از ابتدا تا کنون
عده ای ازمحققان عقیده دارند که عالی قاپو اصفهان را از روی نقشه عمارت عالی قاپو تبریز ساختند، زیرا این عمارت قبلا در زمان شاه عباس اول نیز وجود داشت....

به گزارش آناج ، استانداری امروز آذربایجان شرقی و در کنارش فرمانداری و مجموعه بانک ملی مرکزی ،همگی در اراضی بسیار وسیع مرکز شهر که قبلا عالی قاپو یا شمس العماره نام داشت ساخته شده اند. در کتاب آثارباستانی آذربایجان دراین مورد چنین آمده است:

در محل کنونی استانداری عمارت چهار طبقه زیبایی بود باکلاه فرنگی بلندی که آن را شمس العماره می گفتند. این بنارا نجفقلی خان پسرمرتضی قلی خان دنبلی ساخته بود. درآن هنگام این عمارت را (عالی قاپو) می گفتند. در زمان عباس میرزا نایب السلطنه مقر ولیعهد فتحعلی شاه شد و نام آن به عالی قاپو مبدل گشت. هنگام ولیعهدی ناصرالدین میرزا به تقلید ازکاخ شمس العماره تهران نام شمس العماره گرفت. درزمان مظفرالدین شاه تعمیرات کلی و اساسی درآن به عمل آمد و درپشت آن یعنی قسمت شمال باغ عالی قاپو، عمارت حرمخانه احداث گردید. درزمان اقتدار حکومت قاجار صحن و محیط باغ عالی قاپو در روزعاشورا محل عزاداری دسته جات قمه زن وسینه زن بود که ازطرف ولیعهد به دسته باشی ها، طاقه شال انعام می دادند و مرحوم استاد فقید ابوالحسن خان اقبال آذر در مراسم شبیه خوانی ماه محرم دراین محوطه هنرنمایی بی نظیری ازخود نشان می داد.

 

   پس از انقراض سلسله قاجار مجموعه شمس العماره مقر والی و استاندارآذربایجان شد. درسال1312 شمسی هنگام استانداری ادیب السلطنه سمیعی دراین کاخ آتش افتاد و قبه و قسمت فوقانی آن که شاهکاری از هنرمعماری دوره زندیه و قاجاریه محسوب می شد ازبین رفت. گویی این آتش درجان مردم افتاده بود، فردای آن روز ترانه و تصنیف حزن انگیز ساختند به این مضمون:

الین ده  لاله گئتمه خیاله                               اوت توتوب یانوب شمس العماره

ترجمه: در دستت لاله ،به فکرمرو ،آتش گرفته سوخته شمس العماره.

   این تصنیف سال ها بر سر زبان عوام بود و به ادیب السلطنه سمیعی استاندار وقت تهمت می زدند که خود عمدا این کار راکرده.

   عده ای از محققان عقیده دارند که عالی قاپو اصفهان را از روی نقشه عمارت عالی قاپو تبریز ساختند، زیرا این عمارت قبلا در زمان شاه عباس اول نیز وجود داشت.

 

   در سال1313 بقیه کاخ در اثرجریان سیل وحشتناک، قسمتی از عمارت مزبور خسارت فراوان دید و بقیه و بخشی از اتاق های آن فرو ریخت و سرانجام باقی مانده عمارت و اتاق های آینه کاری شده و نقاشی شده در سال 1326 هنگام استانداری علی منصور به کلی تخریب و در جای آن ساختمان جدید استانداری بنا شد که درسال1333 شمسی عملیات ساختمانی آن پایان یافت. در این ایام تمام درختان بلند و کهنسال و بی نظیر عالی قاپو نیز در هنگام تجدید بنا قطع گردید. علی منصور نیز مانند ادیب السلطنه سمیعی به اتهام انهدام یک بنای زیبای تاریخی در بین مردم موردسرزنش و انتقاد قرار گرفت.

   بعد در بخش غربی عالی قاپو یا استانداری امروزی تشکیلات معظم بانک ملی ایران شعبه مرکز تبریز احداث شد. درسال 1348نیزعمارت حرمخانه درشمال شرقی استانداری تخریب و عمارت امروزی فرمانداری بناشد.

   باید یاداوری کرد که چرا این عمارت تاریخی باشکوه تبریز را عالی قاپو می گفتند ؟

1- در زمان حکومت دودمان صفویه در رقابت با دولت عثمانی که مقرحکومت آن هارا (باب عالی) می گفتند شاهان صفوی هم دستور دادند مقر و عمارت حکومتی خود درتبریز و سپس در اصفهان به نام ((عالی قاپو)) نامیده شود.

2- عده ای هم بر این عقیده اندکه عالی قاپو در اصل (آلاقاپو) به معنای درب رنگی(درب قرمز) بوده ،زیرا (آلا) در ترکی به معنای قرمز است.

 

 

منبع : شهر من تبریز  نوشته بهروز خاماچی

نظرات
نام
ایمیل
متن پاسخ
دیلکن
13:16 - 1391/8/19
0
4
پاسخ
"اوت توتوب یانوب" غلطه. درستش:"اود توتوب یانوب" اود:آتش اوت:علف
تبریزلی
13:25 - 1391/8/19
0
5
پاسخ
لطفا مطالبی هم درباره هشت بهشت تبریز و صاحب دیوان تبریز هم بزارید که تخریب شدند. هشت بهشت در باغ شمال بوده و صاحب دیوان هم در زندان تبریز قرار داشته است. اگه خواستید مطلبی بزارید لطفا عکس هایی از شیر های سنگی باقی مانده از صاحب دیوان تبریز در زندان کنونی هم بزارید با تشکر
هیلا
23:49 - 1391/8/20
0
2
پاسخ
بعضی هم عقیده دارن عبارت عالی قاپو از کلمه علی قاپوسی به معنی درب علی گرفته شده. چون شاهان صفوی علاقه بسیاری به امامان شیعه به ویژه حضرت علی داشتند و حتی در دوران حکومتشان از علمای دینی با عنوان شیخ الاسلام استفاده می کردند.
گرچک
12:51 - 1391/9/15
2
2
پاسخ
ترسیدید درباره هشت بهشت تبریز مطلب بزارید؟؟!!
نام
ایمیل
متن نظر
سومین نمایشگاه اوقات فراغت در تبریز برپا شد آیت الله مکارم: سخنانم درباره اینترنت را تحریف کرده اند تحریم‌های جدید؛ مخالف «روح» توافق ژنو انفجار در ایستگاه شهرک‌ صهیونیست‌نشین نابلس در کرانه باختری برنامه پنجم توسعه کارایی خود را از دست داده/ از تدوین سند تدبیر توسعه استان بی خبرم نیویورک تایمز:تغییر لحن «شیخ دیپلمات» نسبت به آمریکا نگرانی بابت ابولا و کرونا در موسم حج نداریم تدابیر جدید برای نجات دریاچه ارومیه/ اجرای 3 راهکار فوری کلید خورد نوسازی و زیباسازی پل قائم مقام به منظور همخوانی با بافت سنتی منطقه مرکز خود اشتغالی بانوان بنابی افتتاح شد اعزام کاروان 900 نفری راهیان نور مراغه به مناطق جنگی معاون وزیر راه: قطار سریع السیر جایگزین هواپیما می‌شود تصاویر/نمایشگاه مجسمه های غول پیکر با گیاهان برنامه دولت برای مقابله با بیکاری به کجا رسید؟/افزایش 0.1درصدی نرخ بیکاری انواع فرش دستباف ایرانی را می شناسید؟ اعزام دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی به مناطق محروم آذربایجان شرقی از دهم شهریور گلایه پدر شهید احمدی روشن: هیچ پیگیری حقوقی برای مجازات قاتلین پسرم نشده است فراخوان خودروهای سمند مدل 92 برای بررسی سیستم ایربگ اسلام تنها زمانی حکومت را تایید می کند که مردم از آن راضی باشند واردات 100میلیون دلاری چادرمشکی درخواست یک نماینده از وزارت خارجه برای تذکر به 1+5 اگر علمی عمل کنیم یعنی در خط ولایت گام برداشته ایم برخورد پراید-تریلی در محور سراب-بهرمان، 4 کشته بر جای گذاشت برگزاری نمایشگاه عكس «كعبه؛ میعادگاه دلها» در فرودگاه بین المللی تبریز چالش سطل آب یخ، این بار از نوع داعشی! +تصاویر
خالی کردن "سطل آب یخ"؛ آب بازی ستاره ها یا ... مرگ سحر قریشی!+ عکس آذربایجانی ها غیرت کنند فراز زنده می ماند/ اگر 150میلیون برای عمل جور نشود فراز جان خود را از دست می دهد آقای الموسوی! این سیخ‌ها رو روز قیامت توی بدنت فرو می‌ کنن! افراد مغرض و دلواپس خواهان عدم موفقیت دولتند/دوران غارت چندهزار میلیاردها گذشت! مرگ عضو شورای اسلامی مرند تایید شد احداث ترمینال جدید در تبریز نجفی استعفا کرد چراغ سبز وزیر به خواننده بی‌بی‌سی +عکس ریزش مغازه در میدان سجادیه تبریز 3 مصدوم بر جای گذاشت+تصاویر نه گفتن به جامعه جهانی،باعث نشستن برای مذاکره میشود!/ ده ها روحانی باید بیاید تا ضربه ی 8سال گذشته را جبران کند! ارومیه؛ مقصد بعدی ریاست جوانپور در دانشگاه آزاد واکنش روحانی به خبر امکان سقوط کربلا و نجف: این شهرها خط قرمز ماست/ محدودیتی درعملیات نخواهیم داشت شق القمر در 5 شهریور؟! بازیگر سینما دار فانی را وداع گفت+ عکس راه اندازی خط تولید خودرویی اروپایی و هایکلاس در تبریز با همکاری کشور اتریش توهین سازمان یافته به سیره حضرت امام(ره) در شبکه های اجتماعی با چه هدفی صورت می گیرد؟ اعضای ناظر آذربایجان‌شرقی در شورای حل اختلاف شوراهای اسلامی‌ انتخاب شدند تصاویر کمتر دیده شده از سردار عاشورایی بدر؛ آقا مهدی باکری رکورد بزرگترین پرچم جهان شکست!+عکس ما مدیران برجسته ای به جز 8سال گذشته داشتیم/استراتژی صلح بهترین راه برای تامین منافع ملی! بالاخره فرزاد حسنی لب به سخن گشود "رضا هاکان تکین" سفیر جدید ترکیه در ایران+عکس سایت صهیونیستی دبکا: پهباد سرنگون شده در ایران از جمهوری آذربایجان برخاسته بود طراحی جدید و منحصربه‌فرد نیسان+ عکس
بازی افتتاحیه را لهستان برد گسترش فولاد در دیدار با استقلال از داوری متضرر شد مسابقات شنای کشوری مسافت کوتاه به میزبانی تبریز آغاز شد چلسی با درخشش کاستا اورتون را 6 تایی کرد توقف بایرن برابر شالکه در شب پیروزی پرگل لورکوزن یونس سرمستی کشتی‌گیر آذربایجانشرقی دوبنده وزن 57 کیلوی تیم ملی را از آن خود کرد توقف الکویت با وجود گلزنی رضا قوچان نژاد اتلتیکومادرید نخستین پیروزی فصل را کسب کرد پیروزی رم و یوونتوس در آغاز فصل جدید کالچو مهمترین رویدادهای ورزشی امروز/9 شهریور عکس/نیم صفحه اول روزنامه‌های ورزشی امروز یکشنبه، 9 شهریور اسپانیای میزبان 90 - 60 ایران/ باخت ملی پوشان در گام اول شهرداری تبریز قهرمان سرکل کبدی ایران شد چسبیدن شاگردان خطیبی به صدر/نزدیک شدن شاگردان تارتار به قعر ایران-ایتالیا/شاگردان کواچ در اندیشه ثبت حماسه ای دیگر ششمین اردوی آمادگی تیم ملی والیبال نشسته در تبریز برگزار می‌شود عکس/ شباهت علی دایی در 28 و 43 سالگی تارتار به شاگردانش استراحت نداد تیم فوتبال جوانان گسترش فولاد تبریز فاتح جام آزادسازی خرمشهر شد شاگردان شمس با شکست تیم میزبان به مقام سوم رسیدند تساوی دبیری برابر شن زن در پایان وقت معمول/پنالتی ها تکلیف تیم سوم را مشخص می‌کند همه ی باشگاه های ایرانی در باخت دبیری مقصر هستند تساوی پرگل دبیری برابر میزبان در پایان نیمه نخست 20 درصد تخفیف ویژه بلیط بازی‌های تراکتورسازی برای هواداران امروز ریکاوری، فردا استراحت/بدنسازی و کارهای تاکتیکی برای بازی روز جمعه
0.2787