مخاطبان محترم : بدینوسیله از مشکل فنی پیش آمده که موجب عدم دسترسی به بخش هایی از سایت و نیز عدم بروز رسانی آن شده بود پوزش می طلبیم.
آرشیو


عضويت در خبرنامه
0 نظر
تاریخ خبر : 1392/9/7 - 14:3
کد خبر : 68474
موزه آذربایجان و بشقاب های پرنده اش؛
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از دستگیری سارق اشیای تاریخی موزه آذربایجان در تبریز خبر داد.
به گزارش آناج، 14 اردیبهشت ماه سال جاری سرقت شبانه از موزه آذربایجان در مرکز شهر تبریز خبر ساز شد.

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی استفاده از تاریکی شب و پایین بودن ضریب امنیتی ساختمان موزه آذربایجان را دلایل این سرقت اعلام کرده و گفت : با توجه به اینکه در ساختمان موزه آذربایجان موارد امنیتی به درستی رعایت نشده و دوربین های نصب شده در محل کیفیت مناسبی ندارند، در موقع سرقت نگهبان ساختمان در خواب بوده، سارق یا سارقان به راحتی وارد ساختمان شده اند.

شب تاریک و نگهبانان در خواب

سرهنگ عباسزاده افزود: سارقان پنج عدد بشقاب نقره ای زمان ساسانی را به سرقت برده اند که ارزش کالای سرقت شده هنوز مشخص نشده است.

وی با بیان اینکه از نگهبانان و کارمندان موزه تحقیقات به عمل آمده است، اظهار کرد: هنگام ورود سارق یا سارقان به داخل موزه دوربین یکی از مغازه های همجوار تصویر وی را ضبط کرده که در حال بررسی بوده و افراد مظنون نیز برای بازجویی به پلیس آگاهی احضار شده اند.
 
موزه دوربین داشته ولی اپراتور خواب بوده
 
تراب محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی در رزوهای وقوع این سرقت گفت: با وجود اینکه در ساختمان موزه آذربایجان دوربین های مدار بسته نصب شده در موقع سرقت، اپراتور ساختمان خواب بوده و سارق یا سارقان به راحتی وارد ساختمان شده اند. ضمن اینکه این موزه دارای دو نگهبان هم بوده اند اما آنها متوجه ورود دزدان نشده بودند.

وی با بیان اینکه سارقان از جایی وارد شده که نگهبانان تصور آن را هم نمی کردند و از غفلت اپراتور برای ورود استفاده کرده اند گفت: دوربین های مدار بسته، نحوه دزدی را ضبط کرده است و فیلم آن را در اختیار نیروی انتظامی قرار داده و منتظر پاسخ آنها هستیم.

به گفته محمدی این آثار دو بشقاب ، یک تنگ و دو کشکول از جنس نقره بوده است.


سرقت آثار تاریخی ناشی از بی تدبیری مسئولان است

عضو شورای شهر تبریز در این باره گفت: اتفاقاتی از این دست که سابقه قبلی هم دارد نشان از بی توجهی مسئولان امر نسبت به حفاظت از میراث تاریخی این مرز و بوم دارد.

حبیب شیری آذر افزود: آثار تاریخی نماد تمدن و فرهنگ یک ملت است و کوتاهی مسئولان در حفظ این نمادها که منجر به دزدی اخیر از موزه تبریز شده است به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.

وی ادامه داد: نظام مقدس جمهوری اسلامی حاصل خون هزاران شهید و رهبری مقام معظم رهبری است و مسئولان باید در تمام جهات مخصوصا فرهنگ وآثار تاریخی پاسخگو باشند.

وی اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته درصد بالایی از منابع مالی خود را از طریق نمایش آثار تاریخی در موزه ها تامین می کنند. حال آنکه اکثر این آثار از موزه های کشورهایی همچون مصر، چین و ایران دزدیده شده و به آنجا انتقال یافته است.

وی با اظهار تاسف از این موضوع افزود: آثار تاریخی بیش از منابع نفت و گاز بازدهی مالی دارند ولی اهمیت آنها در ایران شناسایی نشده و ما به راحتی این منابع بی پایان را از دست می دهیم.

وی ضمن تاکید بر اهمیت آثار فرهنگی و تاریخی کشور گفت: نباید بخاطر برخی بی تدبیری ها و مدیریت های نامناسب شاهد به یغما رفتن این آثار ارزشمند باشیم.

 
شیری آذر همچنین گفت: مسئولان امر باید نسبت به این مسئله پاسخگو بوده چاره اندیشی کنند نه اینکه با برخی موضع گیری ها موضوع را کم اهمیت جلوه بدهند.

وی افزود: سابق بر این نیز اتفاقاتی از این دست پیش آمده بود که تکرار دوباره آن نشانگر بی توجهی و عدم حفاظت صحیح از این آثار است.

شیری آذر  اظهار داشت: این بی توجهی ها نه تنها ضررهای مالی گزافی به دولت می زند، بلکه آثار و تمدن و گذشته فرهنگی ما را نیز دستخوش تخریب کرده و از میان می برد.

وقتی سارق دستگیر می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از دستگیری سارق اشیای تاریخی موزه آذربایجان در تبریز خبر داد.اشیای تاریخی مسروقه هنوز بدست نیامده اند

تراب محمدی امروز در آیین رونمایی از سامانه مونیتورینگ و سامانه امنیتی و حفاظتی موزه های استان گفت: در این چارچوب بازجویی ها و پیگیری های نیروی انتظامی برای یافتن محل اشیای سرقت شده هنوز ادامه دارد.

وی ادامه داد: در عملیات شبانه روزی نیروی انتظامی، تیم آگاهی و امنیتی و اطلاعاتی استان، سارقان موزه قرآن و کتابت نیز دستگیر و اشیای به سرقت رفته از آن بازگردانده شده است.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه مونیتورینگ و امنیتی و حفاظتی موزه های آذربایجان شرقی، گفت: این سامانه بسیار قوی و مدرن جهت حفاظت از موزه های استان به صورت پایلوت در موزه آذربایجان، سایت موزه عصر آهن و چند موزه دیگر استان امروز راه اندازی می شود.


محمدی سرقت از موزه آذربایجان در اردیبهشت امسال را عامل افزایش حساسیت های امنیتی و حفاظتی از موزه های آذربایجان شرقی اعلام و اضافه کرد: این سامانه با 10 میلیارد ریال اعتباربه منظور حفظ امنیت گنجینه های تاریخی و معنوی استان راه اندازی شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: در آینده ای نزدیک تمام موزه های آذربایجان شرقی از طریق فیبر نوری به یکدیگر متصل و به صورت آنلاین کنترل و مونیتورینگ می شود.


دستگیری شبکه زنجیره‌ای سرقت و قاچاق اشیای تاریخی


سردار مسعود خرم‌نیا نیز ظهر امروز در آیین رونمایی از سامانه مونیتورینگ و سیستم امنیتی و حفاظتی موزه های استان اظهار کرد: با پی‌جویی‌های انجام گرفته علاوه بر دستگیری سارق موزه آذربایجان‌شرقی به اطلاعاتی در رابطه با فعالیت یک شبکه زیر زمینی سرقت و قاچاق اشیای تاریخی و عتیقه‌جات دست یافتیم.

وی تشریح کرد: با تلاش‌ها و طی عملیات‌هایی سارقان این شبکه زنجیره‌ای دستگیر و اشیای تاریخی بسیاری کشف و ضبط شد.

خرم‌نیا با تاکید بر لزوم به روزرسانی مداوم تجهیزات ایمنی و حفاظتی از آثار و اماکن تاریخی به ویژه موزه‌ها اظهار کرد: سارقان اشیای تاریخی امروز بسیار متخصص و متبحر شده اند.

فرمانده نیروی انتظامی استان بر لزوم بهره‌گیری از جدیدترین امکانات حفاظتی و امنیتی و به روز کردن دستکم سالانه آنها برای جلوتر بودن از سارقان تاکید کرد.

خرم‌نیا یادآور شد: دوربین‌ها و سیستم‌های امنیتی و حفاظتی جهت جلوگیری از ورود مخلان امنیت به اماکن تاریخی و ارزشمند است و به نوعی ابزاری برای مراقبت و پیشگیری از حادثه به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه از گذشته تا امروز هرکجا اثر یا اشیای ارزشمندی نگهداری می‌شده نیاز به امنیت نیز در آن بوده است، یادآور شد: پلیس و نیروی انتظامی در مراکز پایش تصویری‌اش فضای پیرامون موزه‌ها را نیز کنترل می‌کند.اخبار مرتبط:

موزه آذربایجان مورد سرقت شبانه قرار گرفت

جزئیات سرقت پنج شی تاریخی ساسانی از موزه تبریز

تکرار سرقت آثار تاریخی از بی تدبیری مسئولان است

بشقاب های پرنده بر فراز موزه آذربایجان

نظرات
نام
ایمیل
متن پاسخ
نام
ایمیل
متن نظر
حمله هکری موفق به رایانه‌های سونی افزایش سه برابری بارندگی ها در مراغه اعتراض شیخ نمر به صدور حکم اعدام خود اختصاص بیش از دو هزار میلیارد ریال اعتبار به حوزه آبی زرینه رود تصاویر/ جنگل یخ زده در زادگاه بابانوئل نمایشگاه «غرب مروج جاهلیت مدرن» در تبریز افتتاح شد ولایتی درمناظره:اگر غنی سازی 20درصد متوقف و فردو کند شود تحریم ها را برمیدارند/20 درصد متوقف و فردو کند شد اما تحریم.. لاریجانی: نگاه مثبتی به مذاکرات دارم هدیه رهبر معظم انقلاب به مادران ورزقانی قدیمی‌ترین قرآن جهان در آلمان +تصاویر مجسمه آزادی در آمریکا سقوط کرد تجاری سازی فناوری نانو اولویت ماست/ از مسایل بهداشتی و زیست محیطی نانو نباید غافل شد خوراکی‌های مفید و مضر در دوران بارداری پشتیبانی لجستیکی همایش اقتدار بسیجیان کلانشهر تبریز زبان حال حضرت رقیه (س) به راس مبارک پدر از استاد عابد خیابانی (ره) فرشتگان نجات «ریحانه جباری» باز هم دست به کار شدند دشمن با وجود تلاش برای کمرنگ کردن فرهنگ شهادت همچنان ناکام است شهرهای شبستر و وایقان عقد اخوت بستند پنج گوشی اندرویدی پرفروش بازار +عکس بیماری خاموشی که ایران را فرا گرفته است زندگی برای من و همسرم در یک زیرزمین بسیار دشوار است تلاش برای اختصاص 4 درصد از ترددهای شهر به دوچرخه‌سواری صادرات فلزات به ارزش 108 میلیون دلار از استان آذربایجان شرقی حدیث روز/ کلام امام باقر(ع) درباره سپیده دم ملکوتی شبهای جمعه و ندای خداوند از عرش وزیر پیشنهادی و نمایندگان حامیان فتنه را سنگ روی یخ کردند/بازار داغ نظرسنجی درباره تمدید مذاکرات
غیبت ده روزه و خداحافظی زودهنگام آقای استاندار صحت دارد؟/ آهنگری: غیبت آقای استاندار شایعه ای بیش نیست شیاری:از کارگران استفاده ابزاری نکنید/ نجفی: برخی اعضای شورای شهر روحیه کار کردن ما را به صفر می‌رسانند انتشار نشریه 8+1 همزمان با توافق هسته ای/ تشکیل جلسه هفتگی برخی از فرمانداران برای تاثیرگذاری در انتخابات به اسم اعتدال به کام افراط! دوربین آناج/اجتماع بسیجیان بمناسبت هفته بسیج جذاب ترین روستای ایران در مرند+تصاویر جریان بورسیه ها حرکت خامی بود/احمدی نژاد هراندازه که استکبار ستیز است، به همان اندازه مردم گراست دوربین آناج/ حادثه در کمربندی میانی تبریز عاشورا فقط نوحه و گریه نیست، برای آزادی و آزادمردی است/ اگر مداح تقوا نداشته باشد کارش بی اثر است دوربین آناج/ حضور نوباوه در منطقه آزاد ارس فرزندانی که به والدین خود دستور می‌دهند! زبان معیار یک ملت زبانی است که شاهکار های ادبی آنها در آن زبان آفریده شده/ "حیدربابایه سلام" یک شاهکار ادبی ست عکس/ هتل داعش هم رونمایی شد ترک اعضا به نشانه اعتراض و عدم برگزاری جلسه فوق العاده عکس/‌بیمارستان‌هاشمی‌رفسنجانی دوربین آناج/ همایش استانی بسیج و رسانه افشای کمک 5 میلیون دلاری جمهوری آذربایجان به داعش برف و باران مهمان چند روزه استان می شود/آذربایجان شرقی یخ می بندد! دوربین آناج/مصاحبه تفصیلی آناج با سردار کریمیان دوربین آناج/ بازدید خبرنگاران از منطقه آزاد ارس گفتگوی آناج با سرداری که بعد از شهادت فرمانده سپاه عاشورا شد! اعتصاب کارگران کمپرسورسازی هلاکت سرکرده عربستانی داعش +عکس جهادگر نکاح که خود را "عروس بهشت" نامید+عکس سامی یوسف به تبریز می آید
تهران‌گردی کی‌روش با خانواده اش+تصاویر ماشین‌سازان در زاهدان مغلوب هامون سازه شدند/ سایت رسمی باشگاه باخت‌ها را نمی‌نویسد! جدال حساس مس سونگون و تاسیسات دریایی/دبیری به دنبال بازگشت به روزهای اوج خلخال دشت صدرنشین شد شهرداری تبریز با اقتدار از سد جواهری گنبد گذشت/نخستین برد خانگی شاگردان بناکار انتقام سخت اتلتیکومادرید از المپیاکوس/رئال، یووه و آرسنال حریفان خود را شکست دادند عکس / نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی امروز پنجشنبه، 6 آذر دوربین آناج/ دیدار والیبال شهرداری تبریز و جواهری گنبد پیکان از سد ارتعاشات صنعتی گذشت دوربین آناج/نشست خبری قبل از بازی تیم های تراکتورسازی و پدیده یکی از مخالفان برگزاری بدون هوادار این بازی بودم/ تراکتورسازی توانایی متوقف کردن "پدیده" را دارد مرفاوی پیکان سوار شد/سلیمان فلاح آبی پوش مقابل "پدیده" نود دقیقه سرنوشت‌ساز پیش‌رو داریم/ قهرمانی نیم‌فصل را بدون بازیکنان سرباز به‌دست آوردیم شاگردان خطیبی در اندیشه صعود به نیمه نهایی/پدیده نوار کلین‌شیت های تراکتور را پاره می‌کند؟ رسول علیزاده به ماشین سازی پیوست/بازگشت کاپیتان به جمع سبز قبایان شهرداری‌ تبریز - جواهری گنید؛ شاگردان بناکار به دنبال نخستین برد خانگی پیروزی پرگل بارسا و چلسی در شب هت تریک آرژانتینی‌ها/بایرن مونیخ 10 نفره به من‌سیتی باخت عکس / نیم صفحه اول روزنامه‌های ورزشی امروز چهارشنبه، 5 آذر شهرداری تبریز و راهیان کرمانشاه امتیازات را تقسیم کردند/شکست سنگین شهرداری اردبیل در هرمزگان جریمه شوخی مانند ریبری از سوی گواردیولا +عکس شهرداری ارومیه برترین قدرت حال حاضر لیگ برتر والیبال است برای میزبانی رقابت‌های کشتی بین المللی جام تختی آماده‌ایم منچسترسیتی محکوم به شکست بایرن مونیخ است/مسی و یورش به رکوردی دیگر نامه باشگاه تراکتورسازی به فدراسیون فوتبال مهاجم سابق تراکتور در استقلال/بازیکن تبریزی سایپا در آستانه پیوستن به پرسپولیس
0.1639