مخاطبان محترم : بدینوسیله از مشکل فنی پیش آمده که موجب عدم دسترسی به بخش هایی از سایت و نیز عدم بروز رسانی آن شده بود پوزش می طلبیم.
آرشیو


عضويت در خبرنامه
0 نظر
تاریخ خبر : 1392/9/7 - 14:3
کد خبر : 68474
موزه آذربایجان و بشقاب های پرنده اش؛
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از دستگیری سارق اشیای تاریخی موزه آذربایجان در تبریز خبر داد.
به گزارش آناج، 14 اردیبهشت ماه سال جاری سرقت شبانه از موزه آذربایجان در مرکز شهر تبریز خبر ساز شد.

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی استفاده از تاریکی شب و پایین بودن ضریب امنیتی ساختمان موزه آذربایجان را دلایل این سرقت اعلام کرده و گفت : با توجه به اینکه در ساختمان موزه آذربایجان موارد امنیتی به درستی رعایت نشده و دوربین های نصب شده در محل کیفیت مناسبی ندارند، در موقع سرقت نگهبان ساختمان در خواب بوده، سارق یا سارقان به راحتی وارد ساختمان شده اند.

شب تاریک و نگهبانان در خواب

سرهنگ عباسزاده افزود: سارقان پنج عدد بشقاب نقره ای زمان ساسانی را به سرقت برده اند که ارزش کالای سرقت شده هنوز مشخص نشده است.

وی با بیان اینکه از نگهبانان و کارمندان موزه تحقیقات به عمل آمده است، اظهار کرد: هنگام ورود سارق یا سارقان به داخل موزه دوربین یکی از مغازه های همجوار تصویر وی را ضبط کرده که در حال بررسی بوده و افراد مظنون نیز برای بازجویی به پلیس آگاهی احضار شده اند.
 
موزه دوربین داشته ولی اپراتور خواب بوده
 
تراب محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی در رزوهای وقوع این سرقت گفت: با وجود اینکه در ساختمان موزه آذربایجان دوربین های مدار بسته نصب شده در موقع سرقت، اپراتور ساختمان خواب بوده و سارق یا سارقان به راحتی وارد ساختمان شده اند. ضمن اینکه این موزه دارای دو نگهبان هم بوده اند اما آنها متوجه ورود دزدان نشده بودند.

وی با بیان اینکه سارقان از جایی وارد شده که نگهبانان تصور آن را هم نمی کردند و از غفلت اپراتور برای ورود استفاده کرده اند گفت: دوربین های مدار بسته، نحوه دزدی را ضبط کرده است و فیلم آن را در اختیار نیروی انتظامی قرار داده و منتظر پاسخ آنها هستیم.

به گفته محمدی این آثار دو بشقاب ، یک تنگ و دو کشکول از جنس نقره بوده است.


سرقت آثار تاریخی ناشی از بی تدبیری مسئولان است

عضو شورای شهر تبریز در این باره گفت: اتفاقاتی از این دست که سابقه قبلی هم دارد نشان از بی توجهی مسئولان امر نسبت به حفاظت از میراث تاریخی این مرز و بوم دارد.

حبیب شیری آذر افزود: آثار تاریخی نماد تمدن و فرهنگ یک ملت است و کوتاهی مسئولان در حفظ این نمادها که منجر به دزدی اخیر از موزه تبریز شده است به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.

وی ادامه داد: نظام مقدس جمهوری اسلامی حاصل خون هزاران شهید و رهبری مقام معظم رهبری است و مسئولان باید در تمام جهات مخصوصا فرهنگ وآثار تاریخی پاسخگو باشند.

وی اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته درصد بالایی از منابع مالی خود را از طریق نمایش آثار تاریخی در موزه ها تامین می کنند. حال آنکه اکثر این آثار از موزه های کشورهایی همچون مصر، چین و ایران دزدیده شده و به آنجا انتقال یافته است.

وی با اظهار تاسف از این موضوع افزود: آثار تاریخی بیش از منابع نفت و گاز بازدهی مالی دارند ولی اهمیت آنها در ایران شناسایی نشده و ما به راحتی این منابع بی پایان را از دست می دهیم.

وی ضمن تاکید بر اهمیت آثار فرهنگی و تاریخی کشور گفت: نباید بخاطر برخی بی تدبیری ها و مدیریت های نامناسب شاهد به یغما رفتن این آثار ارزشمند باشیم.

 
شیری آذر همچنین گفت: مسئولان امر باید نسبت به این مسئله پاسخگو بوده چاره اندیشی کنند نه اینکه با برخی موضع گیری ها موضوع را کم اهمیت جلوه بدهند.

وی افزود: سابق بر این نیز اتفاقاتی از این دست پیش آمده بود که تکرار دوباره آن نشانگر بی توجهی و عدم حفاظت صحیح از این آثار است.

شیری آذر  اظهار داشت: این بی توجهی ها نه تنها ضررهای مالی گزافی به دولت می زند، بلکه آثار و تمدن و گذشته فرهنگی ما را نیز دستخوش تخریب کرده و از میان می برد.

وقتی سارق دستگیر می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از دستگیری سارق اشیای تاریخی موزه آذربایجان در تبریز خبر داد.اشیای تاریخی مسروقه هنوز بدست نیامده اند

تراب محمدی امروز در آیین رونمایی از سامانه مونیتورینگ و سامانه امنیتی و حفاظتی موزه های استان گفت: در این چارچوب بازجویی ها و پیگیری های نیروی انتظامی برای یافتن محل اشیای سرقت شده هنوز ادامه دارد.

وی ادامه داد: در عملیات شبانه روزی نیروی انتظامی، تیم آگاهی و امنیتی و اطلاعاتی استان، سارقان موزه قرآن و کتابت نیز دستگیر و اشیای به سرقت رفته از آن بازگردانده شده است.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه مونیتورینگ و امنیتی و حفاظتی موزه های آذربایجان شرقی، گفت: این سامانه بسیار قوی و مدرن جهت حفاظت از موزه های استان به صورت پایلوت در موزه آذربایجان، سایت موزه عصر آهن و چند موزه دیگر استان امروز راه اندازی می شود.


محمدی سرقت از موزه آذربایجان در اردیبهشت امسال را عامل افزایش حساسیت های امنیتی و حفاظتی از موزه های آذربایجان شرقی اعلام و اضافه کرد: این سامانه با 10 میلیارد ریال اعتباربه منظور حفظ امنیت گنجینه های تاریخی و معنوی استان راه اندازی شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: در آینده ای نزدیک تمام موزه های آذربایجان شرقی از طریق فیبر نوری به یکدیگر متصل و به صورت آنلاین کنترل و مونیتورینگ می شود.


دستگیری شبکه زنجیره‌ای سرقت و قاچاق اشیای تاریخی


سردار مسعود خرم‌نیا نیز ظهر امروز در آیین رونمایی از سامانه مونیتورینگ و سیستم امنیتی و حفاظتی موزه های استان اظهار کرد: با پی‌جویی‌های انجام گرفته علاوه بر دستگیری سارق موزه آذربایجان‌شرقی به اطلاعاتی در رابطه با فعالیت یک شبکه زیر زمینی سرقت و قاچاق اشیای تاریخی و عتیقه‌جات دست یافتیم.

وی تشریح کرد: با تلاش‌ها و طی عملیات‌هایی سارقان این شبکه زنجیره‌ای دستگیر و اشیای تاریخی بسیاری کشف و ضبط شد.

خرم‌نیا با تاکید بر لزوم به روزرسانی مداوم تجهیزات ایمنی و حفاظتی از آثار و اماکن تاریخی به ویژه موزه‌ها اظهار کرد: سارقان اشیای تاریخی امروز بسیار متخصص و متبحر شده اند.

فرمانده نیروی انتظامی استان بر لزوم بهره‌گیری از جدیدترین امکانات حفاظتی و امنیتی و به روز کردن دستکم سالانه آنها برای جلوتر بودن از سارقان تاکید کرد.

خرم‌نیا یادآور شد: دوربین‌ها و سیستم‌های امنیتی و حفاظتی جهت جلوگیری از ورود مخلان امنیت به اماکن تاریخی و ارزشمند است و به نوعی ابزاری برای مراقبت و پیشگیری از حادثه به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه از گذشته تا امروز هرکجا اثر یا اشیای ارزشمندی نگهداری می‌شده نیاز به امنیت نیز در آن بوده است، یادآور شد: پلیس و نیروی انتظامی در مراکز پایش تصویری‌اش فضای پیرامون موزه‌ها را نیز کنترل می‌کند.اخبار مرتبط:

موزه آذربایجان مورد سرقت شبانه قرار گرفت

جزئیات سرقت پنج شی تاریخی ساسانی از موزه تبریز

تکرار سرقت آثار تاریخی از بی تدبیری مسئولان است

بشقاب های پرنده بر فراز موزه آذربایجان

نظرات
نام
ایمیل
متن پاسخ
نام
ایمیل
متن نظر
وزیر صنعت و معدن استیضاح می شود عهدی که امام خامنه‌ای با جوانان غربی تازه کرد ما را آزمایش نکنید/ موشک در برابر موشک/ ریخته شدن خون شهدای ایرانی و لبنانی بیانگر وحدت سرنوشت و نبرد است دریاچه می میرد! روزنامه ژاپنی از مسلمانان جهان عذرخواهی کرد انفجار در مسجد شیعیان پاکستان/70 کشته و زخمی تاکنون حمله حزب‌الله به اسرائیل پاسخ حداقلی بود/ پاسخ ما و حزب‌الله یکی است دوربین آناج/کارخانه صنایع ماشین سازی تبریز کار در آذربایجان شرقی حزب‌الله تا نابودی رژیم کودک‌کش صهیونیستی از پای نخواهد نشست برخی فعالان فتنه در دانشگاه‌ پست گرفته‌اند / افراد فاسد را از پست‌ها بردارید یا کریمه اهل بیت! این دست کوتاه ما و این بلندای کرامت تو... دوربین آناج/همایش یک خانواده قرآنی پاسخ زیبا و کوبنده شاعر مرندی به توهین کنندگان به پیامبر(ص) عضویت در فیسبوک کمک به درآمد میلیاردی صهیونیستها یک خواننده زن در دولت تدبیر مجوز گرفت!/ آقای رییس جمهور آیا شرع مجوز میدهد؟ دختری که با خودش ازدواج کرد +عکس عکس/ واکنش پاپ به عروسکش ​ لزوم حمایت از بخش خصوصی در پروژه های عمرانی شهر تبریز ارائه لایحه تحریم‌های جدید علیه ایران در سنا افزایش فروش قرآن مجید در فرانسه استمرار نقش چشمگیر شهرداری‌ها در برنامه ششم توسعه علائم سرطان خون را بشناسید گزارش طرح های مصوب کارگروه های نجات دریاچه ارومیه تشکل های صنعت نشر کتاب می توانند از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کنند امام‌حسن عسکری(ع) و آماده سازی عصرغیبت
اسامی نمایندگان استان که در جریان انتصاب رحیمی تشکر کردند چهارمین قربانی دانشگاه سهند تبریز در طول 10 سال بی توجهی مسئولان زمین لرزه در آذربایجان ادامه دارد/ تبریز باز هم لرزید ادامه اعتصاب کارگران در کمپرسور سازی تبریز ای کاش میمردم و این خبر را نمی شنیدم! دوربین آناج / کنسرت بابک جهانبخش در تبریز دوربین آناج/بازدید خبرنگاران از پروژه های سازمان عمران شهرداری تبریز داعش برای خراسان والی تعیین کرد! جسارت وزیر ترک در اهانت به امام راحل زلزله های بامداد امروز تلفات جانی نداشته است این است همان مدیریت بی‌پسوند! ثمره هاشمی برای تجمیع نامزدهای مورد اعتماد احمدی نژاد راهی تبریز خواهد شد دوربین آناج / باربرها در ایران ترس شدیدی حاکم است/ باید از کسانی که می‌خواهند ایران را عوض کنند حمایت کنیم! افسردگی مردم را در خاک قرمز عون بن علی دفن کنیم/عون بن علی ناجی تبریز از مشکلات زیست محیطی است شهردار منتخب بناب از قبول مسئولیت انصراف داد ما عزادار نیستیم! آماده باش کامل هلال احمر استان در منطقه زرنق هریس/ اعزام 4 تیم 16 نفره به کانون های زلزله دختری که با خودش ازدواج کرد +عکس دوربین آناج/گرامیداشت جاویدالاثر امیرسرلشگر خلبان شهید اصغر صدری نوشاد 6 کشته و 12 مصدوم حاصل تصادفات امروز جاده های آذربایجان شرقی/تصادف زنجیره ای 15 خودرو در اتوبان تبریز-زنجان امواج درونی زمین همچنان حول آذربایجان می چرخند راه‌اندازی بیمارستان یک هزار و ۵۰۰ تختخوابی در تبریز/ سفر قریب الوقوع وزیر بهداشت به آذربایجان شرقی وقتی پدران و مادران به زبان خودشان فیلم تماشا می کنند لذت می برم عکس+ظریف در عربستان سعودی
در ضربات آخر بدشانس بودیم / تراکتورسازی تیم کاملا جنگجویی است هر دو تیم می‌توانستند پیروز از زمین خارج شوند / روحیه تیم با آمدن تیموریان بهتر شد تساوی ارزشمند تراکتورسازان در دیار قایقران / طلسم انزلی همچنان پابرجا ماند دوربین آناج / دیدار تیم های گسترش فولاد و سایپا گسترش فولاد 2 - 3 سایپا؛ شاگردان کمالوند بازی برده را باختند اخراج مصطفی اکرامی؛ کار گسترش سخت‌تر شد کریمی: حاشیه را من وارد فوتبال کرد‌ه‌ام/ تراکتورسازی بداند که ما پیروز میدان هستیم پیروزی گسترش فولاد مقابل سایپا در نیمه نخست بازی‌های ملوان و تراکتور همیشه جذاب و دیدنی بوده است/ در سال‌های بعد داوران خوبی خواهیم داشت بهنام فعال به اردوی تیم ملی فوتسال جوانان دعوت شد جریمه شدید برای مالک باشگاه دبیری/ محرومیت دوساله از هرگونه حضور در سالن برگزاری مسابقات حتی بصورت تماشاگر اعلام ترکیب گسترش فولاد و سایپا حمایت زیرکانه مسی از رونالدو دولتی بودن فوتبال، دلالان را به سمت این رشته کشاند/ با خصوصی شدن فوتبال می‌توان واسطه‌گری را از بین برد ملوان - تراکتورسازی؛ یورش شاگردان خطیبی به طلسم انزلی دکتر دبیری مهمان برنامه هر روز با ورزش شبکه خبر اخبار کوتاه از اردوی تراکتورسازان پیش از دیدار با ملوان تاتنهام حریف چلسی در فینال جام اتحادیه انگلستان شد تماشای رایگان دیدار گسترش‌فولاد و سایپا برای دارندگان کارت هواداری تیم فوتبال نونهالان ارومیه مقابل ذوب آهن اردبیل به برتری رسید صعود یوونتوس به جمع 4 تیم برتر با گل دیرهنگام موراتا نعمتی: مقابل پایاسازه محکوم به برد هستیم/ میزبانی عالی ماهان تندیس ما را دوباره امیدوار کرد امیدهای گسترش فولاد برای جبران شکست دور رفت به قائمشهر می‌روند بارسا با شکست اتلتیکو صعود کرد/ آبی و اناری پوشان در نیمه نهایی عکس/ نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی امروز پنجشنبه، 9 بهمن
0.2730