مخاطبان محترم : بدینوسیله از مشکل فنی پیش آمده که موجب عدم دسترسی به بخش هایی از سایت و نیز عدم بروز رسانی آن شده بود پوزش می طلبیم.
آرشیو


عضويت در خبرنامه
0 نظر
تاریخ خبر : 1392/9/7 - 14:3
کد خبر : 68474
موزه آذربایجان و بشقاب های پرنده اش؛
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از دستگیری سارق اشیای تاریخی موزه آذربایجان در تبریز خبر داد.
به گزارش آناج، 14 اردیبهشت ماه سال جاری سرقت شبانه از موزه آذربایجان در مرکز شهر تبریز خبر ساز شد.

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی استفاده از تاریکی شب و پایین بودن ضریب امنیتی ساختمان موزه آذربایجان را دلایل این سرقت اعلام کرده و گفت : با توجه به اینکه در ساختمان موزه آذربایجان موارد امنیتی به درستی رعایت نشده و دوربین های نصب شده در محل کیفیت مناسبی ندارند، در موقع سرقت نگهبان ساختمان در خواب بوده، سارق یا سارقان به راحتی وارد ساختمان شده اند.

شب تاریک و نگهبانان در خواب

سرهنگ عباسزاده افزود: سارقان پنج عدد بشقاب نقره ای زمان ساسانی را به سرقت برده اند که ارزش کالای سرقت شده هنوز مشخص نشده است.

وی با بیان اینکه از نگهبانان و کارمندان موزه تحقیقات به عمل آمده است، اظهار کرد: هنگام ورود سارق یا سارقان به داخل موزه دوربین یکی از مغازه های همجوار تصویر وی را ضبط کرده که در حال بررسی بوده و افراد مظنون نیز برای بازجویی به پلیس آگاهی احضار شده اند.
 
موزه دوربین داشته ولی اپراتور خواب بوده
 
تراب محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی در رزوهای وقوع این سرقت گفت: با وجود اینکه در ساختمان موزه آذربایجان دوربین های مدار بسته نصب شده در موقع سرقت، اپراتور ساختمان خواب بوده و سارق یا سارقان به راحتی وارد ساختمان شده اند. ضمن اینکه این موزه دارای دو نگهبان هم بوده اند اما آنها متوجه ورود دزدان نشده بودند.

وی با بیان اینکه سارقان از جایی وارد شده که نگهبانان تصور آن را هم نمی کردند و از غفلت اپراتور برای ورود استفاده کرده اند گفت: دوربین های مدار بسته، نحوه دزدی را ضبط کرده است و فیلم آن را در اختیار نیروی انتظامی قرار داده و منتظر پاسخ آنها هستیم.

به گفته محمدی این آثار دو بشقاب ، یک تنگ و دو کشکول از جنس نقره بوده است.


سرقت آثار تاریخی ناشی از بی تدبیری مسئولان است

عضو شورای شهر تبریز در این باره گفت: اتفاقاتی از این دست که سابقه قبلی هم دارد نشان از بی توجهی مسئولان امر نسبت به حفاظت از میراث تاریخی این مرز و بوم دارد.

حبیب شیری آذر افزود: آثار تاریخی نماد تمدن و فرهنگ یک ملت است و کوتاهی مسئولان در حفظ این نمادها که منجر به دزدی اخیر از موزه تبریز شده است به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.

وی ادامه داد: نظام مقدس جمهوری اسلامی حاصل خون هزاران شهید و رهبری مقام معظم رهبری است و مسئولان باید در تمام جهات مخصوصا فرهنگ وآثار تاریخی پاسخگو باشند.

وی اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته درصد بالایی از منابع مالی خود را از طریق نمایش آثار تاریخی در موزه ها تامین می کنند. حال آنکه اکثر این آثار از موزه های کشورهایی همچون مصر، چین و ایران دزدیده شده و به آنجا انتقال یافته است.

وی با اظهار تاسف از این موضوع افزود: آثار تاریخی بیش از منابع نفت و گاز بازدهی مالی دارند ولی اهمیت آنها در ایران شناسایی نشده و ما به راحتی این منابع بی پایان را از دست می دهیم.

وی ضمن تاکید بر اهمیت آثار فرهنگی و تاریخی کشور گفت: نباید بخاطر برخی بی تدبیری ها و مدیریت های نامناسب شاهد به یغما رفتن این آثار ارزشمند باشیم.

 
شیری آذر همچنین گفت: مسئولان امر باید نسبت به این مسئله پاسخگو بوده چاره اندیشی کنند نه اینکه با برخی موضع گیری ها موضوع را کم اهمیت جلوه بدهند.

وی افزود: سابق بر این نیز اتفاقاتی از این دست پیش آمده بود که تکرار دوباره آن نشانگر بی توجهی و عدم حفاظت صحیح از این آثار است.

شیری آذر  اظهار داشت: این بی توجهی ها نه تنها ضررهای مالی گزافی به دولت می زند، بلکه آثار و تمدن و گذشته فرهنگی ما را نیز دستخوش تخریب کرده و از میان می برد.

وقتی سارق دستگیر می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از دستگیری سارق اشیای تاریخی موزه آذربایجان در تبریز خبر داد.اشیای تاریخی مسروقه هنوز بدست نیامده اند

تراب محمدی امروز در آیین رونمایی از سامانه مونیتورینگ و سامانه امنیتی و حفاظتی موزه های استان گفت: در این چارچوب بازجویی ها و پیگیری های نیروی انتظامی برای یافتن محل اشیای سرقت شده هنوز ادامه دارد.

وی ادامه داد: در عملیات شبانه روزی نیروی انتظامی، تیم آگاهی و امنیتی و اطلاعاتی استان، سارقان موزه قرآن و کتابت نیز دستگیر و اشیای به سرقت رفته از آن بازگردانده شده است.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه مونیتورینگ و امنیتی و حفاظتی موزه های آذربایجان شرقی، گفت: این سامانه بسیار قوی و مدرن جهت حفاظت از موزه های استان به صورت پایلوت در موزه آذربایجان، سایت موزه عصر آهن و چند موزه دیگر استان امروز راه اندازی می شود.


محمدی سرقت از موزه آذربایجان در اردیبهشت امسال را عامل افزایش حساسیت های امنیتی و حفاظتی از موزه های آذربایجان شرقی اعلام و اضافه کرد: این سامانه با 10 میلیارد ریال اعتباربه منظور حفظ امنیت گنجینه های تاریخی و معنوی استان راه اندازی شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: در آینده ای نزدیک تمام موزه های آذربایجان شرقی از طریق فیبر نوری به یکدیگر متصل و به صورت آنلاین کنترل و مونیتورینگ می شود.


دستگیری شبکه زنجیره‌ای سرقت و قاچاق اشیای تاریخی


سردار مسعود خرم‌نیا نیز ظهر امروز در آیین رونمایی از سامانه مونیتورینگ و سیستم امنیتی و حفاظتی موزه های استان اظهار کرد: با پی‌جویی‌های انجام گرفته علاوه بر دستگیری سارق موزه آذربایجان‌شرقی به اطلاعاتی در رابطه با فعالیت یک شبکه زیر زمینی سرقت و قاچاق اشیای تاریخی و عتیقه‌جات دست یافتیم.

وی تشریح کرد: با تلاش‌ها و طی عملیات‌هایی سارقان این شبکه زنجیره‌ای دستگیر و اشیای تاریخی بسیاری کشف و ضبط شد.

خرم‌نیا با تاکید بر لزوم به روزرسانی مداوم تجهیزات ایمنی و حفاظتی از آثار و اماکن تاریخی به ویژه موزه‌ها اظهار کرد: سارقان اشیای تاریخی امروز بسیار متخصص و متبحر شده اند.

فرمانده نیروی انتظامی استان بر لزوم بهره‌گیری از جدیدترین امکانات حفاظتی و امنیتی و به روز کردن دستکم سالانه آنها برای جلوتر بودن از سارقان تاکید کرد.

خرم‌نیا یادآور شد: دوربین‌ها و سیستم‌های امنیتی و حفاظتی جهت جلوگیری از ورود مخلان امنیت به اماکن تاریخی و ارزشمند است و به نوعی ابزاری برای مراقبت و پیشگیری از حادثه به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه از گذشته تا امروز هرکجا اثر یا اشیای ارزشمندی نگهداری می‌شده نیاز به امنیت نیز در آن بوده است، یادآور شد: پلیس و نیروی انتظامی در مراکز پایش تصویری‌اش فضای پیرامون موزه‌ها را نیز کنترل می‌کند.اخبار مرتبط:

موزه آذربایجان مورد سرقت شبانه قرار گرفت

جزئیات سرقت پنج شی تاریخی ساسانی از موزه تبریز

تکرار سرقت آثار تاریخی از بی تدبیری مسئولان است

بشقاب های پرنده بر فراز موزه آذربایجان

نظرات
نام
ایمیل
متن پاسخ
نام
ایمیل
متن نظر
تروریست‌های فعال در سوریه مورد حمایت برخی کشورهای منطقه هستند گوگل به احترام انقلاب زمستانی لوگوی خود را تغییر داد نخستین سهمیه بنزین زمستانی امشب واریز می‌شود روند اقتصادی دولت، نتایج خوبی نداشته است/ پول های وزارت بهداشت تمام شدنی است فرودگاه «تلعفر» عراق آزاد شد بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون درگذشت+عکس تیم مذاکره کننده ایرانی اجازه ورود غرب به محتوای دفاعی کشور را نمی دهد/ یبمارستان عالی نسب پاسخگوی نیاز تبریز نیست ایران پایین‌ترین رتبه بودجه دفاعی در منطقه را دارد کدام روایت در شهادت امام حسن مجتبی (ع) صحیح است؟ مجسمه شهریار در ازمیر ترکیه نصب می شود «یلدا» آئین کهن آذربایجان/ پاسداشت سنت محمدی «صله ارحام» استاندار سابق آذربایجان غربی موضوع دریاچه ارومیه را امنیتی کرد/ اگر شیرمردان ارومیه ای نبودند، اربیل سقوط می کرد پرتقال با پوست چروک چه می‌کند؟ از آگاهی پیامبر مهربانی از موج های فتنه تا دلیل دفن رسول خدا در خانه خود چرا امام حسن(ع) با دختر دشمن خود ازدواج کرد تمدید مهلت ثبت‌نام 2 آزمون دانشگاه آزاد طرح نیمه صنعتی بازیافت زباله های شهری دانشگاه آزاداسلامی صوفیان رونمایی شد فتنه 88 به دنبال براندازی نظام بود حدیث روز/ فلسفه صلح با معاویه در کلام امام حسن علیه‌السلام شب بیست و هفتم صفر، قلبِ اولین پایتخت تشیع جهانِ اسلام در مشهد تپید تمدید ثبت نام آزمون‌های ارشد و دکترای دانشگاه آزاد مرگ جوان 28 ساله بر اثر سقوط از آسانسور در ممقان دومین همایش وقف و رسانه در تبریز برگزار می گردد دوربین آناج / نشست خبری کنگره شهدای دانشجو تولید کیت های تشخیص محصولات‌حرام
دوربین آناج / سخنرانی نادر قاضی پور در دانشگاه تبریز زیباکلام:شمر هم کشور را نجات دهد،از او حمایت می کنیم/طهمورثی:آمریکا تابحال به توافقات عمل نکرده، پس توافق امروز بد است ورود آقایان ممنوع! دوربین آناج / سخنرانی مصطفی کواکبیان در دانشگاه تبریز روحانی با سوار شدن بر "بی ام و" فاتحه تولید ملی را خوانده است! درختان کهنسال، قربانی ایجاد پارکینگ شدند+ تصاویر از اتفاق ویژه مراسم و درخواست یاری از دولت برای رفع حصر سران فتنه تا برگه ی سوالاتی که دست چین شدند! دوربین آناج/ سخنرانی دریادار حبیب الله سیاری در دانشگاه تبریز دوربین آناج/ مناظره زیباکلام با طهمورثی در ارتباط با توافق هسته ای پلمپ باک کامیون های ترکیه لغو شد مسئولان در موضوع فرهنگستان زبان ترکی به روش های غیرموثری روی آورده اند/فشار به مردم رویکرد فعلی احیای دریاچه ارومیه دوربین آناج/حضور قاضی پور در تحریریه مرکزی آناج دوربین آناج / رونمایی از گنجینه عرفان شهدای نداجا حراج پایان نامه های علمی، چهره ناخوشایند این روز های شهر من دوربین آناج / تشییع پیکر شهدای دفاع مقدس در تبریز اسامی جان باختگان تبریزی زائران کربلا اعلام شد 5 اسم محبوب در جمهوری آذربایجان بزرگترین نقاشی دیواری ایران در تبریز اجرا می شود نمایش عکس هایی از محبوسین حجاب جمهوری آذربایجان + عکس هاشمی، از گفتار تا عمل این است قدرت شیعه؛ این است اسلام ناب محمدی واحد دانشگاهی که در روز روشن در تبریز کلاه سر مردم و مسوولان می گذارد دوربین آناج/مراسم وداع با دو شهید گمنام دفاع مقدس مرند؛ اولین مقصد تاکسی های ارس پلاک در آذربایجان شرقی آیا سی و دومین نفر فتح اله گولن است؟+تصاویر
سردار کریمیان مهمان این هفته برنامه موج فوتبال دبیری: قرار بود نظمی خبر کاندید شدنم را به هیات فوتبال بدهد/ مشکلات بخش خصوصی را کاملا لمس کرده‌ام استانداری از شخص خاصی برای مدیرعاملی باشگاه تراکتورسازی حمایت نمی‌کند محرومیت 4 جلسه‌ای و جریمه نقدی برای بازیکن تیم فوتسال پایاسازه اسامی بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی فوتسال/شفیعی تنها نماینده فوتسال تبریز جلسه هیات مدیره باشگاه شهرداری تبریز برای بررسی استعفای پاشازاده کمالوند را به تارتار ترجیح می‌دهم/قطعا گسترش فولاد در لیگ برتر می‌ماند/عاشق بارسلونا هستم مهدی پاشازاده از هدایت شهرداری تبریز استعفا کرد دبیری در خانه باخت و از صدر جدول دور شد عکس/ نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی امروز شنبه، 29 آذر بانوی تبریزی بر پله نخست مسابقات رالی قهرمانی کشور ایستاد محرومیت کاپیتان تیم فوتسال پایاسازه به‌علت دوپینگ دوربین آناج / دیدار تیمهای فوتسال دبیری تبریز و حفاری خوزستان دوربین آناج/دیدار دو تیم فوتسال پایاسازه و مس سونگون قرارداد رادامس داسیلوا در هیات فوتبال استان ثبت شد آلومینیوم صدرنشین در خانه مقابل ملی پوشان تبریز متوقف شد شهرداری تبریز در خانه مغلوب فولاد یزد شد/سقوط شاگردان پاشازاده به رده نهم جدول ورزش همگانی را برای بانوان آذربایجانشرقی با دو هدف اختصاصی و اجتماعی دنبال می‌کنیم محمدامین درویشی تنها نماینده استان/ شاهین ثاقبی در لیست سرمربی جدید جایی ندارد کرار جاسم: گرگ را من کُشتم + عکس ایران با صعودی 5 پله‌ای برترین آسیا شد/ ژرمن‌ها همچنان در صدر جهانی با نیلسون مذاکره‌ نکرده‌ایم/به دنبال جذب دروازه‌بان قهرمان لیگ قهرمانان هستیم سن‌لورنزو حریف رئال مادرید در فینال جام باشگاه‌های جهان شد در نیم‌فصل دوم جبران می‌کنیم/ دلیل نتیجه نگرفتن تیم کم‌تجربگی من است تغییر محل بازی تیم‌های پایاسازه و مس سونگون
0.1345